Czytamy

Dave Grohl. This is a call. Oto moje powołanie – Paul Brannigan

Dave Grohl – perkusista, gitarzysta, wokalista. Bębniarz Nirvany i Queens of the Stone Age, założyciel i lider Foo Fighters. Śmiało można go określić mianem „człowiek instytucja”. Uważany jest za najmilszego rockmana świata, burzącego negatywne stereotypy dotyczące artystów rockowych. Skąd się wywodzi? Jaka jest jego historia i droga ku największym stadionom świata, które każdorazowo wypełniają się po brzegi przy okazji każdego koncertu Foo Fighters? Traktuje o tym książka Paula Brannigana „Dave Grohl. This is a call. Oto moje powołanie”.

Książka wydana przez wydawnictwo Sine Qua Non opowiada historię Dave’a Grohla od samych początków jego fascynacji muzyką punk, aż do wydania przedostatniego krążka Foo Fighters zatytułowanego Wasting Light. Autor, jak przystało na szanującego się dziennikarza muzycznego, zgromadził solidną podbudowę merytoryczną opracowania. Ilość wywiadów jakie autor przeprowadził z muzykami, producentami muzycznymi czy też innymi osobami, które natrafiły na swej drodze zawodowej lub prywatnej na Dave’a Grohla pozytywnie zaskakuje. Jednocześnie sama lektura nie traci na tym waloru przystępności. Nie napotkamy w niej zbytecznych dygresji, a zamieszczone w niej wypowiedzi rozmówców Paula Brannigana pozwalają poczuć się tak, jakbyśmy to my osobiście wsłuchiwali się w opowiadane historie.

Co ciekawe, a co może być zaskakujące dla wielu czytelników (w tym dla mnie), „Dave Grohl. This is a call. Oto moje powołanie” nie jest również książką typowo biograficzną. Jest to opowieść o muzyce. I to nie tylko tworzonej przez jej głównego bohatera, ale może przede wszystkim o muzyce, która go ukształtowała. Z lektury dowiemy się między innymi, że w najmłodszych latach mały Dave gry na perkusji uczył się samodzielnie, odsłuchując do znudzenia nagrań The Beatles, aby już kilka lat później dać się ponieść muzyce punkrockowej i jej półświatkowi. Poznamy również historię pierwszych zespołów Dave’a: Mission Impossible i Dain Bramage, w których to szlifował swoje umiejętności gry na perkusji i gitarze, które później umożliwiły mu występy w legendarnej grupie Nirvana Kurta Cobaina.

To co stanowi znaczną siłę tej książki, a więc dość eklektyczne podejście autora do osoby Dave’a Grohla, jest w moim odbiorze również jej istotnym minusem. Paul Brannigan chcąc jednocześnie przedstawić sylwetkę artysty, jego historię i drogę na szczyt oraz historię muzyki, która miała na niego największy wpływ tak naprawdę nie dokonał w wystarczający sposób ani jednego ani drugiego. Historia życia Dave’a przedstawiona jest dość ogólnie. Ukazywana jest ona z perspektywy najważniejszych wydarzeń z życia artysty, bez przedstawienia całego zaplecza rodzinnego czy prywatnego. Niejednokrotnie czułem niedosyt wynikający z faktu jedynie „napoczęcia” określonego wątku i braku jego dalszego rozwinięcia. Doskonałym przykładem jest tutaj jedynie pobieżnie przedstawiona relacja pomiędzy Davem Grohlem a Taylorem Hawkins’em, a więc dwoma facetami, którzy uważają się wzajemnie za największych przyjaciół. Brak jest w książce bardziej szczegółowego opisu ich relacji czy też skąd wynika taka głęboka zażyłość. Szkoda.

Oceniając jednakże całokształt opracowania Paula Brannigana nie sposób nie wystawić mu wysokiej oceny. Ilość nakładu pracy autora w zebraniu materiałów do książki, niesamowicie szeroka wiedza o pisanym temacie, a także sama lekkość odbioru dzieła (wyrazy uznania dla tłumaczy – Aleksandry Machury, Ewy Magiery oraz Mirko Kuflewicza) sprawiają, że „Dave Grohl. This is a call. Oto moje powołanie” jest znakomitą lekturą nie tylko dla fanów lidera Foo Fighters, ale także dla wszystkich miłośników amerykańskiej muzyki rockowej ostatnich 30 lat. Warto.

Zgryźliwi. Kultura Konsumpcji. © Copyright 2017, Marcin F. Repetowski, Michał E. Dachowski, Tomasz Kaliński & FuelThemes. Wszelkie treści opublikowane na łamach serwisu zamieszczone są za zgodą ich autorów, stanowią własność ich autorów, nie naruszają praw autorskich żadnych osób lub nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego - zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2016, poz. 666, z późń. zm.).